Chcesz wiedzieć, jakim jesteś katechetą? Zapytaj uczniów!

Chcesz wiedzieć, jakim jesteś katechetą? Zapytaj uczniów! Przestrzegamy: to może zaboleć. 
Proponujemy ankietę dla uczniów o pracy katechety. Ankieta nie powinna służyć nikomu innemu, tylko katechecie. To sam katechizujący może się przekonać, jak odbierają go uczniowie, co „wychodzi” na katechezie najlepiej, co warto zmienić, a nad czym mocno popracować. 

Proponujemy ankietę dla uczniów o pracy katechety. Podczas wypełniania tej ankiety ważna jest atmosfera w klasie. Katecheta może przeprowadzić ją sam. Można także poprosić, by przeprowadził ją ktoś inny, np. pedagog zaproszony na katechezę albo wychowawca na swojej lekcji. W każdym razie powinna to być osoba, do której dzieci i młodzież mają zaufanie.

Ankieta nie powinna służyć nikomu innemu, tylko katechecie. I oczywiście uczniom na tyle, na ile katecheta wyciągnie odpowiednie wnioski. To sam katecheta ma się przekonać, jak odbierają go uczniowie, co „wychodzi” na katechezie najlepiej, co warto zmienić, a nad czym mocno popracować.

Znamy nauczycieli, którzy przeprowadzili taką ankietę. Przestrzegamy: wyniki ankiety mogą katechetę ucieszyć, ale mogą także zasmucić albo wręcz sfrustrować. Ważne, by nie wpaść w skrajności: w euforię albo przeciwnie – w zniechęcenie lub szukanie usprawiedliwienia przez obwinianie uczniów.

Odwagi. „Sługami nieużytecznymi jesteśmy”, a Pan da siłę ufającym Jemu.

Przedstawiamy trzy wersje ankiety: dla uczniów klas 5-6, osobno dla uczniów klas 7-8 oraz osobno dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Jeśli ktoś przeprowadzi ankietę i zechce podzielić się tym, co to dało, prosimy o napisanie na facebooku lub – jeśli ktoś chce opowiedzieć innym o swoim doświadczeniu anonimowo - o kontakt na adres: [email protected]

PDF icon Ankieta kl ponadpodstawowe dla uczniów o katechecie (470.14 KB)

 

Oceń: 

Skomentuj

Przeczytaj także